Zastanawiasz się, czy wyprawa offroad do Maramureszu w Rumunii to dobry pomysł? Zapewniam, że tak! Rumunia jest bardzo popularna wśród fanów offroad. Słynie z atrakcyjnych, górskich tras, pięknej przyrody, życzliwości i gościnności mieszkańców oraz ogromnej swobody terenowej jazdy i biwakowania. Z tymi ostatnimi, co prawda, coraz gorzej, bo na potęgę wprowadzane są ograniczenia, ale mimo tego jest z tym dużo lepiej niż w Polsce.
Maramuresz polecam szczególnie.
Czekają tam piękne trasy, pełne naturalnych przeszkód i wiele ciekawych, turystycznych atrakcji. Jest to jednocześnie najbiedniejsza, najmniej skomercjalizowana i najtańsza część Rumunii. Leży też najbliżej Polski, więc można również zaoszczędzić na kosztach dojazdu.
Przedstawiana tu wyprawa offroad do Maramureszu w Rumunii jest dla załóg samodzielnych, które na wyjeździe nie potrzebują opieki organizatora, ani nie chcą za nią płacić.
Chcą natomiast skorzystać ze sprawdzonej trasy oraz znaleźć towarzystwo do wspólnej jazdy na zasadach wzajemnej pomocy.
Sprawdzona trasa opracowana jest w Przewodniku Offroad RO-1.
Kosztuje on 300 zł (150 zł dla członków Klubu PolskiOffroad) i to jedyna opłata jaką pobieramy!
Możesz zadeklarować swój termin wyjazdu, licząc na to, że ktoś do Ciebie dołączy, albo przyłączyć się do już zapisanych, w podanych przez nich terminach.
Pokonanie trasy zapewnia 120 punktów w Rajdzie Nieustającym.
Jak się zapisać?
- Zacznij od obejrzenia zdjęć, mapki trasy oraz przeczytania programu, wymagań i zastrzeżeń poniżej.
- Zapraszamy także do grupy na Facebooku, gdzie znaleźć można relacje i opinie oraz dopytać o szczegóły.
- Jeśli zebrane informacje nie wzbudzą Twoich wątpliwości, to kup trasę w sklepie zelazniak.pl.
- Potem wróć na tę stronę i wypełnij formularz zgłoszeniowy na dole tej strony.
- Od tego momentu służyć będziemy odpowiedziami na wszelkie pytania dotyczące wyprawy, a na kilka dni przed wyjazdem wyślemy Ci dane kontaktowe do innych zapisanych i zaprosimy do grupy na WhatsApp, aby można się było bezpośrednio kontaktować.
- Pomożemy również (do skutku) opanować korzystanie z naszych plików do nawigacji GPS.
Zdjęcia z trasy:
Dojazd i trasa w Rumunii na mapie:
Program wyprawy
Nasza Wyprawa offroad do Maramureszu w Rumunii zaplanowana jest na 10 dni. Obejmuje to również czas na dojazd na miejsce zbiórki przy przejściu granicznym polsko-słowackim w Barwinku oraz na powrót z tego miejsca do domów po zakończeniu wyprawy.
Proponowana trasa ma 1310 km (łącznie z dojazdem z Polski i powrotem). Jest tak zaplanowana, aby nie spędzać w samochodach więcej niż sześć godzin dziennie, z przerwami posiłki, zwiedzanie i zakupy. Sporo czasu pozostanie na odpoczynek na biwakach. Polecamy dojazd z Polski i powrót w grupie, ale można oczywiście zrobić to samodzielnie.
Trasa obejmuje m.in. następujące, turystyczne atrakcje Rumunii: jezioro Calinesti, miejscowości Turt – słynna z rumuńskiej śliwowicy (zakupy Palinki), Huta Certeze, Sapanta z „wesołym” cmentarzem, Syhot Marmaroski, Baia Spire, cerkiew w Surdesti (do niedawna najwyższa budowla drewniana w Europie), Botiza i Bogdan Voda, Góry Maramorskie, przełęcz Prisłop…
Dzień 0
Dzień zbiórki uczestników na polu biwakowym w Beskidzie Niskim w gospodarstwie Ewy i Stefana Pilip “Nad Panną” w miejscowości Zyndranowa 23. Od 19.00 ognisko integracyjne. Nocleg na dziko na tym polu biwakowym lub pod dachem, w gospodarstwie albo w pobliskim zajeździe.
Dzień 1
Od 9.00 spotkanie uczestników, ewentualny podział na grupy i wyjazd. Cel: Satu Mare (dystans ok. 320 km) – przygraniczne miasteczko w Rumunii, gdzie zaplanowane są pobranie lokalnej waluty, zakupy i zwiedzanie. Nocleg na dziko nad rzeką za miastem albo w wybranym hotelu w mieście.
Dzień 2
Etap 2 (ok. 132 km). Przejazd nad jezioro Calinesti, a potem do miejscowości Turt, słynnej z rumuńskiej śliwowicy – Palinki. Następnie przejazd w pobliże miejscowości Huta Certeze na nocleg na dziko nad rzeką.
Dzień 3
Etap 3 (ok. 70 km). Przeprawa przez góry do Sapanty, słynnej z “wesołego” cmentarza. Potem przejazd do miejscowości Syhot Marmaroski na nocleg w hotelu lub na dziko za miastem.
Dzień 4
Etap 4 (ok 120 km). Górski przejazd przez dzikie tereny w pobliże miejscowości Baia Spire. Nocleg w pobliskim ośrodku.
Dzień 5
Etap 5 (ok. 95 km). Przejazd przez Baia Spisre do cerkwi w Surdesti – do niedawna najwyższej budowli drewnianej w Europie. Potem przez wschodnią część Maramureszu, przez słynne z zabytkowych świątyń miejscowości Botiza i Bogdan Voda. Możliwe dwie opcje zakończenia etapu do wyboru; trudniejsza z noclegiem na dziko lub łatwiejsza z noclegiem na campingu lub w hotelu w w miejscowości Viseu de Sus.
Dzień 6
Etap 6 (ok. 80 km) przez Góry Maramorskie i przełęcz Prisłop. W trakcie krótki trekking na terenie parku narodowego i przejazd na urokliwy nocleg na dziko nad rzeczką. Chętni na nocleg w hotelu mogą wrócić do miejscowości Viseu de Sus.
Dzień 7
Etap 7 (ok. 135 km). Poprowadzi już w stronę Polski i na znacznym odcinku biegnie drogami asfaltowymi. Początek i koniec dostarczą jednak jeszcze sporo offroadowych emocji i pięknych widoków. Nocleg na dziko na odludziu, nad strumieniem.
Dzień 8
Etap 8 (54 km). Wyprowadza on z dzikich gór na szybką drogę do Polski. Do granicy w Barwinku pozostanie jeszcze ok. 400 km. Nocleg w znanych miejscach, czyli na biwaku lub w pokojach w gospodarstwie Stefana Pilip “Nad Panną” albo w zajeździe DOMENICO.
Dzień 9
To dzień na spokojny dojazd do domów w Polsce.
Wymagania:
Na wyprawie obowiązuje zasada pełnej odpowiedzialności uczestników za wszelkie szkody, jakich doznać mogą sami lub wyrządzić innym. Stawiamy na wzajemną pomoc wszystkich uczestników.
Trasę pokonać można fabrycznym samochodem terenowym. Jest kilka trudnych odcinków, gdzie przydać się mogą wyciagarki i inny offroadowy “szpej”. Można je pominąć. Potrzebny będzie sprzęt biwakowy, bo spanie założono na campingach lub „na dziko” i samodzielne sporządzanie posiłków, choć zaplanowane jest także poznawanie lokalnej kuchni (w zajazdach, knajpkach itp.). Niewykluczone jest korzystanie z hoteli itp., wyszukanych indywidualnie np. z pomocą booking.com.
Można zabrać psy, ale ostrzegamy, że w rumuńskich hotelach i pensjonatach zwykle nie przyjmują zwierząt.
Zastrzeżenia
Mimo dokładanych starań, nie gwarantujemy znalezienia chętnych na wspólny wyjazd. Nie odpowiadamy również za wycofanie się ze wspólnego wyjazdu zgłoszonych załóg, ani za deklarowaną przez nie “wzajemną pomoc”.
Oczywiście uczestnicy ponieść muszą jeszcze koszty paliwa, wyżywienia, opłat za zwiedzanie, biwakowanie itp. W Przewodniku Offroad RO-1 znajduje się więcej informacji.
Bardzo prosimy o nie wpuszczanie tej trasy w piracki obieg. Jeśli chcesz zabrać znajomych, to namów każdą załogę na opłatę. Tylko wtedy będziemy mieć środki na aktualizacje i przygotowanie następnych tras.
Zapisy
Zacznij wybrania terminu z poniższej listy uczestników albo przygotuj swój termin, a następnie wypełnij formularz zgłoszeniowy.
W razie pytań, prosimy dzwonić lub pisać: tel. 607447436, e-mail: kontakt@polskioffroad.com.
Polecamy również naszą grupę na Facebooku.
Wyprawa offroad do Maramuresz w Rumunii – lista uczestników:
Terminy | Załoga |
Termin: | |
1 | |
2 | |
3 | |
4 |